Don’t have enough time to check out each of our amazing nominees to make your decision and cast your vote?  We’ve got you (well actually our wonderful partner, the Fulton County Library Systems does).  Click here to view the descriptions and details of the 2021 nominees.

1. Best Science Fiction Novel
Ready Player Two by Ernest Cline
Project Hail Mary by Andy Weir
The Ministry for the Future by Kim Stanley Robinson
Attack Surface by Cory Doctorow
Machine by Elizabeth Bear
Black Sun by Rebecca Roanhorse
A Desolation Called Peace by Arkady Martine

2. Best Fantasy Novel (Including Paranormal)
Dead Lies Dreaming by Charles Stross
Battle Ground by Jim Butcher
Once and Future Witches by Alix E. Harrow
Rhythm of War by Brandon Sanderson
The Invisible Life of Addie LaRue by V.E. Schwab
Piranesi by Susanna Clarke

3. Best Young Adult / Middle Grade Novel
The Tinderbox: Soldier of Indira by Lou Diamond Phillips
A Wizard’s Guide to Defensive Baking by T. Kingfisher
Elatsoe by Darcie Little Badger
A Deadly Education by Naomi Novik
A Peculiar Peril by Jeff VanderMeer
The Scapegracers by Hannah Abigail Clarke

4. Best Military Science Fiction or Fantasy Novel
Orders of Battle by Marko Kloos
Demon in White by Christopher Ruocchio
Sentenced to War by J.N. Chaney, Jonathan Brazee
Direct Fire by Rick Partlow
Fleet Elements by Walter Jon Williams
Gun Runner by Larry Correia, John D. Brown

5. Best Alternate History Novel
The Relentless Moon by Mary Robinette Kowal
Daggers in Darkness by S.M. Stirling
1637: No Peace Beyond The Line by Eric Flint, Charles Gannon
A Master of Djinn by P. Djèlí Clark
Axiom’s End by Lindsay Ellis
The Russian Cage by Charlaine Harris

6. Best Media Tie-In Novel
MacGyver: Meltdown by Eric Kelley, Lee Zlotoff
Star Wars: Thrawn Ascendancy by Timothy Zahn
Shadows Rising World of Warcraft: Shadowlands by Madeleine Roux
Star Wars: Light of the Jedi by Charles Soule
Firefly: Generations by Tim Lebbon
Penitent by Dan Abnett

7. Best Horror Novel
The Only Good Indians by Stephen Graham Jones
The Taxidermist’s Lover by Polly Hall
True Story: A Novel by Kate Reed Perry
The Hollow Places by T. Kingfisher
Survivor Song by Paul Tremblay
Synchronicity by Michaelbrent Collings

8. Best Comic Book
Daredevil by Chip Zdarsky, Marco Checchetto
Once & Future by Kieron Gillen, Dan Mora
Invisible Kingdom by G. Willow Wilson, Christian Ward
Monstress by Marjorie Liu, Sana Takeda
Immortal Hulk by Al Ewing, Joe Bennett
X-Men by Jonathan Hickman, Mahmud Asrar

9. Best Graphic Novel
The Book Tour by Andi Watson
Pulp by Ed Brubaker, Sean Phillips, Jacob Phillips
The Green Lantern Season Two by Grant Morrison, Liam Sharp
Dracula, Motherf**ker by Alex de Campi, Erica Henderson
The Magic Fish by Trung Le Nguyen
The Magicians: New Class by Lev Grossman, Lilah Sturges, Pius Bak

10. Best Science Fiction or Fantasy TV Series
The Expanse, Amazon
WandaVision, Disney+
Star Trek: Discovery, Paramount+
Resident Alien, SYFY
Loki, Disney+
Shadow & Bone, Netflix
The Nevers, HBO

11. Best Science Fiction or Fantasy Movie
Tenet by Christopher Nolan
The Old Guard by Gina Prince-Bythewood
Justice League by Zack Snyder
Godzilla vs Kong by Adam Wingard
Space Sweepers by Sung-hee Jo
Wonder Woman 1984 by Patty Jenkins
Bill & Ted Face the Music by Dean Parisot

12. Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game
Ghost of Tsushima, Sony Interactive Entertainment
Crusader Kings III, Paradox Interactive
Assassin’s Creed: Valhalla, Ubisoft
Cyberpunk 2077, CD Projekt
Hades, Supergiant Games
Star Wars: Squadrons, Electronic Arts

13. Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game
Genshin Impact, miHoYo
Harry Potter: Puzzles and Spells, Zynga
Alba: A Wildlife Adventure, Ustwo & Plug in Digital
South of the Circle, State of Play Games
Empire of Sin, Paradox Interactive
Orwell’s Animal Farm, The Dairymen Ltd.

14. Best Science Fiction or Fantasy Board Game
Marvel United, CMON Games
Dune: Imperium, Dire Wolf Games
Pandemic: Legacy Season 0, Z-Man Games
Oceans, North Star Games
Sleeping Gods, Red Raven Games
Curious Cargo, Capstone Games

15. Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game
Magic: The Gathering, Zendikar Rising, Wizards of the Coast
Magic: The Gathering, Strixhaven: School of Mages, Wizards of the Coast
Cyberpunk RED, R. Talsorian Games
Explorer’s Guide to Wildemount, Wizards of the Coast
Warhammer: Age of Sigmar: Soulbound Role-Playing Game, Cubicle 7
Pokemon TCG: Champion’s Path Elite Trainer Box, Pokemon